Dolar : Alış : 5.5274 / Satış : 5.5373
Euro : Alış : 6.2630 / Satış : 6.2743

HAVA DURUMU
hava durumu

Afyon14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 13 Kategoride 1962 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şeker Fabrikası’ da kapanacak”

05 Nisan 2018 - 252 kez okunmuş
Ana Sayfa » AFYONKARAHİSAR»Şeker Fabrikası’ da kapanacak”
Şeker Fabrikası’ da kapanacak”

“Şeker Fabrikası’ da kapanacak”

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan’ın bu haftaki basın toplantısını Çay Eski Seka Fabrikası Önünde gerçekleştirdi

Basın toplantısına Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Kemal Demirkırkan’ın yanı sıra Çay İlçe Başkanı Ali Selvi, Seka Eski Sendika Başkanları Ve Köy Muhtarlarının Da Katıldı

İlk olarak her hafta düzenli olarak gerçekleştirdikleri basın toplantısını Çay ilçesine bağlı Karacaören kasabası yakınında kapanan eski SEKA Fabrikasında yaptıklarını ifade eden Afyonkarahisar CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan “ Burayı seçmemizin özel bir nedeni var. Biliyorsunuz ilimizdeki Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ve daha sonrasında kapatılmasının söz konusu olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda tepkimizi her fırsatta ortaya koyduk” dedi.

“Bölgenin can damarı kesildi”

Afyonkarahisar’ın değerlerinin bir bir yok edildiğini de ifade eden Demirkırkan, “Afyonkarahisar’ın daha önceden bilinen değerleri vardı. Süt Endüstrisi Kurumu, Et Balık Kurumu ve en önemlisi SEKA. SEKA’da böyle bir dönemde başladı bunlar devletin sırtında yüktür dediler, devleti kamburlardan kurtarıyoruz dediler, işçilerin başına hiçbir şey gelmez dediler, vatandaşlarımız zarar görmeyecek dediler ancak 3.1 Milyon Dolara SEKA gibi büyük bir fabrika kapandı. SEKA dediğimiz yer yaklaşık 2 Milyon Karelik bir alana oturmuş içinde birçok birim bulunan gerçekten çok büyük bir hizmet binası olan fabrikası olan bir bina. Selüloz üreten bu fabrika, bölgenin adeta can damarı idi 40 tane köye hayat veriyordu 40 köylü buradan geçimini sağlıyordu. Fabrikanın satılması ile beraber maalesef tüm bu imkânlar ortadan kalktı” diye konuştu.

“Fabrika kapandı, vatandaş mağdur kaldı”

Fabrikanın kapanmasının ardından çevredeki vatandaşların mağdur olduklarını ifade eden Kemal Demirkırkan, “ Fabrikanın satılması ile birlikte, köylü de işçi de mağdur oldu. Bunu nereden biliyoruz, o dönemin Çay nüfusu 45 Bin 200’lerden bugün 32 Binlere düştü. O dönem Çay ilçesinde köy nüfusu 29 Binlerde iken bugün 13 Binlere düştü. Buraya yakın olan Karacaören köyünde 3 Bin haneden bahsediyoruz. Yaklaşık 450 adet asker var bunun 50 tanesi muvazzaf, 400’e yakını er erbaş ve çavuş. Sebebi ise insanlar evlenmek istiyor, geçim kapısı istiyor fakat maalesef SEKA’nın kapatılması ile birlikte insanlar askerliğe yöneldiler. Üzücü olan ise 2016’da 6 tane, 2017’de yine şehit verdik. Maalesef SEKA kapandı bu bölge kurumaya başladı” ifadelerine yer verdi.

“Tepkimizi ortaya koyacağız”

SEKA’nın kapatılmasının iyi bir örnek olduğunun altını çizen Başkan Demirkırkan, “ SEKA’nın kapanması ile bölge adeta kurudu. Afyon Şeker Fabrikasının kapatılması ile Afyon’un, Işıklar’ın, Çobanlar’ın, Sülümen’in, Kocaöz’ün, Çavdarlı’nın kurumasını biz istemiyoruz. Bu anlamda da tepkimizi ortaya koyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak hep emekçinin yanında olduk, çiftçinin yanında olduk. Bugün yine emekçiler ile beraberiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Sempozyum ’da eksiklikler var”

Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek olan sempozyuma da değinen Kemal Demirkırkan, “ Biliyorsunuz bugün Afyonkarahisar’da önemli bir sempozyum başlıyor. Afyonkarahisar’ın da tarihini içine alacak bir sempozyum olacak. Ben, bu sempozyumu düzenleyen yetkililere ve Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Ancak programa baktığınız zaman geçmişten günümüze tarihten her şey var fakat bir şey unutulmuş, Kocatepe’yi göremedik, Çiğiltepe’yi göremedik, Afyon’un yetiştirdiği en önemli değerlerden bir tanesi olan Ali Çetinkaya ile ilgili tek bir bildirim olmaması üzücü. Afyonkarahisar için bir slogan var, “Cumhuriyetin kazanıldığı topraklardasınız” diyoruz. Bu sempozyumda Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların yer alması gerekiyordu” ifadelerine yer verdi.

“Yurdunuseven’e eksil bilgi verimiş”

Son olarak Ak Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven’in ATSO seçimleri hakkında ki açıklamalarına da değinen Demirkırkan, “ Anladığım kadarı ile danışmanları Sayın Başkanı bilgilendirmiyorlar. Şu anda yapılan seçimlerde sadece belli komisyonların temsilcileri seçildi. Ticaret Odası Başkanı ve Meclis Başkanının seçimleri önümüzdeki hafta yapılacak. Hüsnü Başkan ya da bir başkası Ticaret Odası Başkanı olacak. Fakat şimdiden tebrik etmenin manasını ben şimdiden anlayamadım. Herhalde yanlış bir bilgilendirme var diye düşünüyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Halkımızın şah damarını kestiler”

Daha sonra açıklamalarda bulunan CHP Çay İlçe Başkanı Ali Selvi ise , “Değerli basın emekçileri. Burada toplanmamızın ana sebebi Yanlış özelleştirme sonucu, siz değerli basın emekçilerine ve Kamuoyuna hatırlatma olarak eşine, dostuna ve akraba demeden bedavaya verilen hep zarar ediyor diyerek halkımızın beyinleri yıkanarak peşkeş çekilen bu devasa SeIüloz Fabrikasi başta Afyonkarahisar, Çay, (Karacaoren, Akkonak, Pazarağaç, İnli, Karamık, Koçbeyli, Deve deresi, Geneli,Armutlu,Aydogmuş, Yeşilyurt, Çayıryazı, Çayırpınar, Eber, Deresinek) Dinar,Sultandag,Ak5ehir olmak üzere bu bölgenin burayı özelleştirerek halkımızın şah damarını kestiler” ifadelerine yer verdi.

“Nerede kaldı o eski günler”

Ekonominin tamamen bittiğini de ifade den Selvi, “Ekonomi tamamen bitti ve büyük bir göç yaşıyoruz. Çocuklarımızı gurbet ellerde asgari ücret karin tokluğuna mut ediyorlar. Bu SEKA fabrikasının İzmit’te ki işletmesinde bir çırak okulu vardı ve fabrikalarda çalışan çocukları eğitim öğretim görerek Selüloz ve kağıt fabrikalarında usta olarak işe başlıyorlardı. Yine Bu Fabrika sayesinde Yurt ekonomisine üretim yaparak katkı sağlıyorlardı. Yine Bu Fabrika sayesinde köy ve kasabalarımızda nakliyecilik tahmil tahliye taşeronları vardı. herkesin işi aşı vardı. Şimdi nerede o günler diyerek geçmişe özlem duymaktayız” diye konuştu.

“Şeker Vatandır, satılamaz”

Tüm bölge insanının bu fabrikalar sayesinde üretici hale geldiğinin de altını çizen Başkan Ali Selvi, “ Yine bu fabrika sayesinde Karamık ve Eber göllerimizin kamışını sazını bu gölge dışında ise Konya ve Eskişehir ovalarının sapını samanını para eder hale getirip tüm bölge insanımızı üretici hale getirdi. Şimdi ise Devletin vereceği fakir fukara fon yardımlarına muhtaç ettiler. Suriyeli şerefsizler Türkiye’de ekmek elden su golden diyerek vur patlasın çal oynasın yaşarlarken yerlerine Suriye’yi korumak için işsizlik nedeni ile bu kasaba ve köylerimizden evlatlarımız Uzman Er ve Erbaş olarak Şehit ve Gazi olmaktadırlar. Başkan Selvi son olarak, İşte bu yüzden “ŞEKER VATANDIR SATILAMAZ” diyoruz. İşte zarar ediyor diyerek özelleştirilen SEKA Fabrikalarını sizlere canlı örnek olarak sunuyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“Anlatmaya gerek var, görmüyorsunuz”

SEKA Fabrikalarının kapatılması ile alakalı konuşan Karacaören SEKA Mahalle Muhtarı Nurettin Uluç ise, “ Hani diyorlar ya, görüyorsunuz anlatmaya gerek yok” olarak konuşuluyor. Fakat üretim konusunda diyorum ki, “görmüyorsunuz anlatmaya gerek var” diyorum. Halinden memnun olan var ise söylenecek fazla söz yok” diye konuştu.

“İkinci SEKA faciası yaşanmasın”

Son olarak söz alan Afyonkarahisar SEKA eski Sendika Başkanı Hikmet Bülbül ise, “ Ben burada amelelikten işçiliğe kadar her şeyi yaptım. Ben ve büyüttüğüm çocuklarım buranın ekmeğini yedik. Arkadaşlarımız uygun gördü, 3 dönem Sendika Başkanlığı yaptım, Allah nasip etti Genel Sekreteelşk yaptım. Çok mutlu olduğum kadar çok üzüntülüyüm de. Biz yanından geçerken bile bakamıyoruz. Biz bu fabrikayı ağlayarak terk ettik. Bizlere bu fabrikanın çalıştırılacağı söylendi ancak çalışmadı. İnsanları kandırdılar. Cumhuriyet topraklarında Cumhuriyetin değerlerini teker teker yok ettiler. Burada bizim her şeyimizi aldılar. Babamda burada çalıştı bende burada çalıştım. Afyon halkımızın Şeker Fabrikasına sahip çıkacaklarına eminim. İkinci bir SEKA faciası yaşanmasın, diyerek sözlerini sonlandırdı. >>Sercan Sayın

YORUMLAR

İsminiz (Gerekli Değil)

 

E-Posta Adresiniz (Gerekli Değil)

Yorumunuz

İlgili Terimler :